Show Posts

This section allows you to view all posts made by this member. Note that you can only see posts made in areas you currently have access to.


Topics - Stasiulek

Pages: 1
1
Media / * 12pp Official Channel *
« on: April 19, 2017, 02:48:17 pm »



Link Here



Latest videos:

3rd
[close]

27o
[close]

59th
[close]

K-KA
[close]


Have a nice watch!



2
Historical Reenactment / Who serves where?
« on: February 24, 2017, 09:38:25 pm »
Hello guys. I'm a napoleonic reenactor from Poland. I reenact 12pp. It will be awesome for me to meet some other reenactors form napoleonic regiments here. Mabye we'll meet in the battlefield in the future. Just post here in which regiments do you serve. Mabye we'll be able to meet in any reenactment.  ;)

3




Historia pułku dwunastego


Nasza dwunastka organizowała się w Kościanie jako 4.(!) pułk piechoty. Razem z pułkiem 3. (Rawicz) była dowodzona przez gen. Fiszera. Dowódcą pułku zaś został Stanisław Poniński. 2 I 1807 cała dywizja osiągnęła gotowość bojową. 23 I 1807 wydano rozkaz by dywizja gen. Dąbrowskiego przeszła pod rozkazy marszałka Lefebvra i udała się pod Gdańsk. Pułk odznaczył się pod Tczewem, Gdańskiem i Frydlandem (tam poniósł ofiary: 1 oficer, 26 podoficerów i żołnierzy, 42 rannych). Dnia 4 VI 1807 został wydany rozkaz, który decyzją ministra wojny, ku ogólnej niechęci żołnierzy i dowódców, zmieniał dotychczasową numerację pułków. Pułki Dąbrowskiego 1-4 zmieniają numerację na 9-12, zaś pułki Poniatowskiego 9-12 stają się 1-4. Tak oto pułk 12. stał się "dwunasty".

Wrzesień roku 1808 powitał żołnierzy rozkazem wymarszu do Torunia. Tam mieli rozkaz zluzować francuski 3 pułk piechoty lekkiej, który po przybyciu (8 września) pułku 12. wyruszył do Hiszpanii. Toruń był miastem, w którym żołnierzy "dwunastki" powitała wieść o wybuchu kolejnej wojny i wkroczeniu wojsk austriackich na terytorium Księstwa Warszawskiego.

Pułk wyruszył w kierunku Warszawy. Nie zdążył na bitwę pod Raszynem. Informacja o starciu dotarła do żołnierzy gdy byli w Wyszogrodzie. Pod Warszawę pułk dotarł 20 kwietnia 1809 roku tj. nazajutrz po bitwie raszyńskiej i skierował się do Modlina. Następnie Pułk 12 Piechoty brał udział w bitwach pod Grochowem. Spod Grochowa ruszył do Nieporętu, potem do Okuniewa, a stamtąd razem z 6. pułkiem piechoty, do Karczew. 3 maja "dwunastka" walczyła pod Górą Kalwarią, gdzie Austriacy usypali szaniec i usiłowali postawić most na Wiśle. Utworzone kombinowane bataliony z kompanii grenadierskich i woltyżerskich z pułków 6., 8. i 12. zdobyły umocnienie i pokrzyżowały zamiary przeprawienia się przez rzekę. Pojmano wówczas 40 oficerów i 1800 żołnierzy. Dalszy szlak bojowy Pułku zapisuje karty pod Zamościem i Sandomierzem.

W marcu 1812 dokonano kolejnej inspekcji Pułku, dokonał jej generał Fiszer. W maju stanowisko szefa pułku opuścił płk Weyssenhoff, który awansował na stanowisko szefa sztabu generała Zajączka. Pułk został przejęty przez Macieja Wierzbińskiego, który poprawidził Pułk do miejsca koncentracji wojsk przed nową kampanią – do Pułtuska. W składzie V korpusu Poniatowskiego Pułk ruszył do Rosji. Pułk maszerował przez Augustów, Rajgród, Nowogródek, Mohylew i Orszę. 16 sierpnia defilował przez Bonapartem. W kampanii 1812 roku pułk walczył pod Krasnem, Smoleńskiem (1 oficer zabity, 12 rannych – w tym pułkownik), Borodino (8 oficerów zabitych, 7 rannych), Czirikowem, Woronowem i nad Berezyną. Po ostatniej bitwie zebrane resztki wojsk stanowiły 30 rot dowodzonych przez kpt Płączyńskiego (nie było już żadnych oficerów). Kpt. Białkowski przekazuje, iż dramat kampanii rosyjskiej przetrwało zaledwie 10 z 60 oficerów, a i on sam, jak mówią jego pamiętniki, przeżył tylko dzięki uprzejmości swych podległych mu żołnierzy, którzy odnaleźli go leżącego w śniegu. Po kampanii 1812 resztki Pułku zgromadzono w Krakowie.

W maju 1813 Pułk ruszył przez Kalwarię, Wadowice, Białą, Cieszyn, Przerów, Kolin do Zittau. W kampanii 1813 roku Pułk 12 Piechoty przebył szlak: Drezno, Borna, Wachau i Lipsk. Pod Lipskiem Pułk walczył z kolumną gen.Meerfeldta, tam to odepchnął za Pleissę batalion 56 pułku piechoty hr Colleredo – pułku, który w następnych latach został przekształcony w 12. Pułk Piechoty Ziemi Wadowickiej – spadkobiercę tradycji 12. Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego. W następnych dniach po Lipsku Pułk 12. został rozbity podczas realizacji zadań osłonowych odwrotu VIII korpusu.
Więcej informacji: http://pulk12.pl/pulk-12-piechoty/historia-pulku.html



O nas



Za zgodą wcześniejszego dowódcy 12 pułk piechoty został sformowany dnia 3 stycznia 2017 roku z inicjatywy Stasiulka, chcącego odtworzyć  pułk z pomocą ludzi, którzy grali już wcześniej pod barwami 12pp, dowodzonego przez Wardera. Wysoki poziom dyscypliny umożliwia nam podejmowanie wyzwań od wielu pułków zagranicznych. Stawiamy nie tylko na dobrą zabawę, ale i na poważne granie. Co umożliwia ogarnięty w sprawach wewnętrznych dowódca oraz dobrze rozumiejący kwestie praktyczne zastępca.


Kontakt i rekrutacja


Rekrutacja: otwarta/zamknięta


[/quote]

4
Regiments / 12-ty Pułk Piechoty Legii Poznanskiej [PL/EU] [6 Years]
« on: January 06, 2017, 06:42:15 pm »
Work in progress (to be translated)


Roster


Płk Matinh
Mjr Stasiulek


55


1v1 Results

None
[close]




Welcome


Pułk ten został założony z inicjatywy Wardera i Kamilla
w 2010 roku na modzie 'mm_russia".                     
Aktualnie jest reaktywowany przez Matinha i Stasiulka.
Zapraszamy w swe szeregi graczy zarówno doświadczonych,
jak i dopiero rozpoczynających swą przygodę w Napoleonic Wars.



Ranks

Po dołączeniu do 12. Pułku Piechoty
pierwsza ranga jaka zostaje ci przydzielona
to rekrut [rek]. Po wykazaniu się na polu bitwy,
lub za zasługi dla pułku oficerowie mogą cię
awansować na range fizyliera. Dalsze awanse
zależą od twojej dyscypliny i aktywności.




Oficerowie

Pułkownik
Major
Podpułkownik
Kapitan
Porucznik




Podoficerowie

Szef
Adjutant
Sierżant
Kapral Furier
Kapral




Szeregowi

St. Grenadier
Grenadier
St. Fizylier
Fizylier
Rekrut





History



Sformowany w 1806 w Kościanie w Poznańskiem.
Po zakończeniu działań bojowych, zgodnie z rozkazem z
10 sierpnia 1807, 12 pułk piechoty płk. Ponińskiego
stanął garnizonem w Rawiczu.
Pod koniec 1809 roku pułk liczył 2614 żołnierzy.
Według etatu z 1810 roku,
pułk składał się ze 27 osobowego sztabu i trzech batalionów
piechoty po 6 kompanii. Sztaby batalionów liczyć miały 4 osoby,
a kompanie 136 żołnierzy.
W sumie w pułku powinno służyć 2487 żołnierzy.
Faktycznie stan osobowy oddziału był nieco mniejszy.


Steam







Template provided by Rival



Pages: 1