Language boards > M&B: Warband - Napoleonic Wars

18 Pułk Piechoty (Since 18.10.2018)

(1/1)

JanŚnieg | JonSnow:


Spoiler
* Z dniem 24.07.2019r. rozkazem D-cy Pułku 18-tego Piechoty Xięstwa Warszawskiego, płk Texasa za pośrednictwem Gazety Wileńskiej zostaje ogłoszony powszechny werbunek do pierwszego pułku litewskiego.
* Z dniem 15.08.2019r. rozkazem D-cy Pułku 18-tego Piechoty Xięstwa Warszawskiego, płk. Texasa, zostaje zawiązany drugi batalion, gdzie żołdować będą szeregowi, narodowością odbiegającą od powszechnej w Xięstwach Litewskim i Warszawskim. Do dnia wcielenia oddziałów poborczych z ochotników podlegających pod rozkaz, batalion bez dowódcy jest reprezentowany przez Pierwszą Kompanię, pod dowództwem, nieformalnego dowódcy Starszego Fizyliera Wojtas'a na etacie Gefrajterskim.
* Rozkazem D-cy Pułku 18-tego Piechoty Xięstwa Litewskiego płk. Texasa dnia 18.08.2019r. zostaje zawiązana kompania grenadierska na etacie pułku, jednak na żołdzie francuskim. Dowódcą kompanii zostanie na mocy tego rozkazu Kpr. Vapek, który na etacie Starszego Fizyliera, pokazał odwagę podczas heroicznej szarży na oddziały rosyjskie pod Sejnami. Tymże zostaje on dopuszczony do werbunku w powiatach Sejneńskim, Augustowskim i Sokólskim.
* [close]             
Spoiler
* Dnia 18.08.2019r. pod Sejnami pierwsze trzy kompanie centralne, pod dowództwem płk. Texasa, stawiły czoło 26y, przedniemu rosyjskiemu pułkowi, podczas gdy, przysłany przez delegaturę Konfederacji Generalnej Królestwa Polskiego, nie etatowy ppor. Ritijo, zajmował się werbunkiem ludności polskiej jak i nie polskiej. O godzinie 19:00 wyszły naprzeciw sobie antagonistyczne siły, płk. Texas na pierwszą linię wystawił drugą kompanię pod dowództwem Kpr. Cebuli, podczas pierwszej fazy, kompania nie cofnęła się ani o krok. Po rozbiciu małego oddziału awangardy 26y, płk. Texas pod namową adiutanta przydzielonego prze etatowców z Wilna, rozkazał by kompania 1-sza pod dowództwem Sierż. JerzegoBurzy wykonała manewr flankujący. Po ostrzelaniu oddziałów lekkich 26y, zarządzono szarżę, podczas której StFiz. Vapek wykazał się odwagą i umiejętnościami w walce, za co po bitwie został awansowany na szarżę kapralską na etacie grenadierskim, czym zaczął formowanie czwartej kompanii. Po oflankowaniu 26y, trzecia kompania pod nieformalnym dowództwem Gfr. Wojtasa rozbroiła wycofujące się oddziały grenadierskie 26y. Niestety dowództwo 26y uciekło po porażającej porażce, i kolejny raz wygrało Woysko Litewskie.
* [close]


Spoiler[close]


Koxxus:
Jazda chłopaki

Navigation

[0] Message Index

Go to full version