Language boards > Off Topic

Książki

<< < (2/4) > >>

DaPietro:
Sapkowski zdecydowanie , na Tolkienie się zawiodłem i przyznam , że pierwszy raz podobał mi się bardziej film od książki . Ale Sapkowski jest ok , i jestem w trakcie poznawanie jago książek :) .

Warder:
A ja odwrotnie. I to i to mi się oczywiście spodobało. Oba dzieła uważam za naprawdę godne polecenia, ale to Tolkien przekazuje pewne uniwersalne wartości. Jak w baśni, chociażby zło przybrało nawet monstrualne rozmiary to zostanie ono pokonane. Co prawda troszkę to sprawdza świat do schematu czarno-białego, co uwidacznia się gdy przyłożymy to do Sapkowskiego, który daje nam tylko różne odcienie szarości. Mi więc osobiście do gustu przypadł bardziej Władca :)

DaPietro:
Czy ja wiem czy uniwersalne ? Jak najbardziej przekazuje wartości jednak ja go bym cenił za jego wspaniały mózg dzięki któremu stworzył całą historie świata wymyślonego przez siebie .

Warder:
Oczywiście masz rację, że jest to godne uwagi i szacunku. Jednak to akurat łączy obu twórców, więc celowo pominąłem ten troszkę oczywisty fakt. Tak, zarówno Tolkien jak i Sapkowski wykreowali własny świat, stworzyli języki dla elfów i historie jakowąś. Jednakże, bez wymyślenia takiego świata, dzisiaj nawet porządna nowatorska gra rpg się nie wybije :)
 Skoro jednak jesteśmy dalej przy porównaniu obu dzieł, to uderzają różnice w pojmowaniu dobrego władcy. Makiawelizm cesarza jest ostro przeciwstawny do postawy chociażby Aragorna, chociaż obaj działają w interesie swojego ludu to jednak robią to w sposób zupełnie inny :)

DaPietro:
Racja Aragorn jest wykreowany jako idealny władca jednak jego postać jest aż do przesady idealna . Jeżeli chodzi o najlepszy wątek LOTR to relacje Legolas - Gimli i to jak z wrogów zamienili się w przyjaciół :) .

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version