Muster Roll Stabsoffiziere (Regimental Staff):
Oberst (Regimental leader)
Oberst Von Hindenburg (Primus)
Oberstleutnant (Second in command)
Oberstleutnant Von Emmich (Posh)
Major (Junior regimental staff)
Major Erwin Weiss (Sharko)
1st Company Hauptleute (Company Staff):
Hauptmann (Company leader)
Hauptmann Von Manstein (Stylish)
Leutnant (Company second-in-command)
Leutnant Fredrick Danvast (Caskie)
Fahnrich
(Company standard bearer)
Fahnrich Michael Wittmann (Herishey)
Unteroffiziere (Non-Commissioned Officers)
Feldwebel Erich von Manstien (Will) Feldwebel Erwin Weiss (Sharko) Feldwebel Lars Backhaus (Richard) Vizefeldwebel Erich Kaestner (Dom) Vizefeldwebel Friedrich Himmel (Admaa) Unteroffizier Felix Koubek (Mike) Unteroffizier Claus Schwarzenburg (Jefro) Unteroffizier Marmelade Polster (Jampad)
Mannschaften (Men of the Line)
Spoiler Obergefreiter
Obergefreiter Richter (Judge) Obergefreiter Donnersmarck (Ohu) Obergefreiter Draken VonDerGut (Draken) Obergefreiter Wilhelm Schmitt (Goblin) Obergefreiter Kristain Hahn (Shaunuthun) Obergefreiter Henrich Kriegenstein (MiniMario)
Enlisted men
Landser Max Bruder (Crazytoes) Landser Schweinsteiger (Damus) Landser Ludwig Leopold (Toby) Landser Robert Falke (Falke) Landser Johan Kauper (Jonz) Landser Blondi (Lionheart) Landser Haßelhoff (Ancient) Landser Erwin Junker (Gilles) Landser Baumgaertner (Mr. Joe Jo) Landser Gebhard von Blucher (James) Landser Alexander Lenz (Alinsky) Landser Ernst Damzog (fatkoala) Landser Heinrich Heyner (YuriMan) Landser Heinz_Guderian (Ledger) Landser Christian (Skiip) Landser Theodor_von_Strantzen (Jinx) Landser Joseph_Klaus (Thomas) Landser Erwin_Rommel (Porkins) Landser Franz_Eisenhower (Hecticspud) Landser Wilhelm_Groener (Mrjnoonan23) Landser Alexander_Lenz (Alinsky) Landser Erwin Butzke (Noswill) Landser Vinzent Butzke ( Moskito) Landser Hansi Hintersee (Tjav) Landser Adler Klaus (Riddick) Landser Rudolf Hoss (Milkman) Landser Felix Petersen (Alexander6377) Landser Bruno Streckenbach (Welsh) Landser Niclas Herrsch (Smellz) Landser Diederich Bach (Hertz) Landser Max Bruder (Crazytoes) Landser Claus Weiss (JakeATG)
Boot Camp
Spoiler Kadett Fritz_von_Speidel (Thomas) Kadett Will Kadett Leitner (Ledoni) Kadett Könnecke (TheAngryPineapple) Kadett Georg Hermann (Cultiaxe) Kadett Draxler (Price) Kadett Heinrich Heyner (YuriMan) Kadett Joseph_Neinburg (Pablo/Spikey) Kadett Fritz Pistainio (Quaintin) Kadett Stahlfaust (Ragni) Kadett Lara Croftheim (Nozza) Kadett Julius Schreck (Eddie) Kadett Gunther Schmidt (Nightwing) Kadett Lucas Braun (Rulant)
Credits
Spoiler - Thread Design; Herishey - Information; Stylish
Our Steam Group
Teamspeak; 195.154.217.184:9993
| | Rank Structure
Stabsoffiziere (Regimental Staff) Oberst
Oberstleutnant - OLt
Major - Maj
Hauptleute (Company Staff)
Hauptmann - Hpt
Leutnant - Lt
Fahnrich - Fhn
| | Unteroffiziere (Non-Commissioned Officers)
Feldwebel - Fw
Vizefeldwebel - VFw
Unteroffizier - Uffz
Korporal - Kpl
| | Mannschaften (Men of the Line)
Obergefreiter - OGefr
Landser - Lds
Kadett - Kdt
|
Event Schedule As a collective the 3te will be doing one event a week which we have not decided yet as it will also depend on NW event times.
Monday TBA | Tuesday TBA | Wednesday TBA | Thursday TBA | Friday TBA | Saturday TBA | Sunday TBA |
Battle Honours:
Historical:
- 1864 Second Schleswig War - 1866 Prussian-Austrian War - 1870/71 Prussian-Franco War - 1914/18 The Great War/ World War I:
1914 - Western Front: Battle of Héron - Namur, Fourmiers, St. Quentin, Vert-la-Gravelle, Petit-Morin, Reims, La Ville-aux-Bois, Reims, Arras, Flandern and Artois, Ypern, Flandern and Artois. Winterschlacht in der Champagne, Champagne, Reservists in Colmar and Schlettstadt.
1915 - Eastern Front: transfer to the Eastern Front, Gorlice-Tarnow, 2nd Battle of Gorlice-Tarnow, Przemysl, San, Radymno and San, Jaroslaw, Lubaczow, Lemberg, Skirmishes alongside the Polish-Russian border, Krasnostaw, Krasnostaw, Biskupice, Wieprz bis zum Bug, Bug and Jasiolda.
1916 - Western Front 20.Transfered to the Western Front, Bassée and Arras, Flandern and Artois, Stellungskämpfe bei Roye-Noyon, Frise, Somme, Roye-Noyon, Somme, Somme, Aisne and Champagne, Argonnen, Reims.
1917 - Eastern Front: Reservists OHL. Transfered to the Eastern Front, Zloczow, Ostgalizien, Harbuzow-Zwyzyn, Zalozce-Bialoglowy, Worobijowka-Hladki, Tarnopol, Sereth, Reservists OHL, 8th Army, Riga, Jägel, Jägel and Draggun, Jägel, Riga-Wenden, Düna,
1918 - Western Front: Reservist OHL, 8th Army. Transfered to the West Front, Reims, Reservists OHL, 1st Army, Transfered to the 18th Army, France, 21. St.-Quentin-La Fère, Somme and Crozat-Kanal & St. Christ und Tergnier, Montdidier-Noyon, Avre, and Montdidier & Noyon, Ailette, Chemin des Dames, Reims, Oise and Aisne & Marne, Soissons, Marne, Aisne and Marne, Champagne, Soissons and Reims, Marne and Vesle, Oise and Aisne, Siegfried-Front 1918, Argonnen, Champagne and the Maas 1918, Brunhild, Aisne and Aire, Vouziers, Aisne and Aire, Aisne and Maas, Antwerpen-Maas-Line, Peace at the Western Front, Beginning of the occupation of the fatherland.
|