Author Topic: TR_Groupfighting [AKTİF] leaderboard.gelibolutumeni.com  (Read 77836 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Ibrahim Pasha

• Second Lieutenant
  • *
  • 98° Reggimento Sottotenente
    • View Profile
  • Nick: 98e[HQ]_STen_Ibrahim_PASHA
  • Side: Union
Re: TR_Groupfighting [AKTİF] leaderboard.gelibolutumeni.com
« Reply #135 on: January 08, 2019, 05:01:44 am »
Geç bile olsa, böyle bir kararın alınması bir Admin olarak beni sevindirdi. Bunu aylar önce bu sunucu ilk açıldığı zamanlarda yapman gerektiğini söylediğimde beni terslemiştin. Ama olsun, Bu olaydan sonra umarım insanlar tarafından verilen tavsiyeleri dikkate alırsınız.
Zaten pasif olmadan önce böyle bir şeye gerek yoktu, ben FTP/Putty'den web paneline gerek kalmadan yapıyordum o yüzden gerek duymadık.
Kimsenin tavsiyesini dikkate almadığım da yok, öyle olsaydı şu an sunucuda briketle doğardınız ve TR GF'nin Leaderboard'ı bile olmazdı.*
Ama bana panel yapmakla ilgili hiçbir şey dediğini hatırlamıyorum tam olarak ne demiştin de ben terslemişim çıkaramadım, anlat biraz.
Ayrıca "aylar önce ilk açıldığında" dediğin ne zaman, sunucu zaten en kötü 13-14 ay önce açıldı, kaç ay öncesiymiş bu?

*Briketi Gatts önerdi hatta scripti de kendisi buldu, Leaderboard'ı Sabo önerdi yabancılardan 20€ civarına aldık.

Offline General Shepherd

• Retired General #AbimYok
  • Lieutenant Colonel
  • *
  • Former-82nd Regiment Leader S&M Creative Producer
    • View Profile
    • 82nd Regiment
  • Nick: General Shepherd
« Reply #136 on: January 08, 2019, 05:29:31 am »
Geç bile olsa, böyle bir kararın alınması bir Admin olarak beni sevindirdi. Bunu aylar önce bu sunucu ilk açıldığı zamanlarda yapman gerektiğini söylediğimde beni terslemiştin. Ama olsun, Bu olaydan sonra umarım insanlar tarafından verilen tavsiyeleri dikkate alırsınız.
Zaten pasif olmadan önce böyle bir şeye gerek yoktu, ben FTP/Putty'den web paneline gerek kalmadan yapıyordum o yüzden gerek duymadık.
Kimsenin tavsiyesini dikkate almadığım da yok, öyle olsaydı şu an sunucuda briketle doğardınız ve TR GF'nin Leaderboard'ı bile olmazdı.*
Ama bana panel yapmakla ilgili hiçbir şey dediğini hatırlamıyorum tam olarak ne demiştin de ben terslemişim çıkaramadım, anlat biraz.
Ayrıca "aylar önce ilk açıldığında" dediğin ne zaman, sunucu zaten en kötü 13-14 ay önce açıldı, kaç ay öncesiymiş bu?

*Briketi Gatts önerdi hatta scripti de kendisi buldu, Leaderboard'ı Sabo önerdi yabancılardan 20€ civarına aldık.

Geçmişte olan tavsiyeler tarih raflarında paslandı, ben şu anda tavsiyelerden ziyade şu anda ki bu durumla ilgili bir gelişme bekliyorum o kadar..

Sadece verebileceğim tek tük tavsiye olarak,

Sağlamış olduğun sunucuların parçacıkları içerisinde birden fazla alayın işlemci ile ilgili sorun yaşamış olması ve bu oluşan lag sorunu var, eğer TR_GF ile ilgili ve bağış yapmış olduğun sunucularda daha iyi bir performans bekliyorsan, aktif olmayan toplulukların sunucularını kapatman daha iyi olacaktır.. Hem TR_GF, ve hemde diğer sağlanan sunucuların içerisinde ki performans değişikliğini o zaman daha iyi olduğunu göreceksin, ve memnuniyet daha iyi artacaktır..

Bir diğer tavsiyem, Admin kadrosunu daha iyi genişletmekten ziyade, seçici olarak almak gerekiyor..

Ve Head Admin sadece arkaplanda bu tür angarya içerisinde davranacağına oyun içerisinde de oynamalı diye düşünüyorum, bu en büyük düşüncedir. NWP içerisinde bile böyle bir şey yok, bilmiyorum bilir misiniz NWP yi. Onun dışında script hususunda,

Söz konusu, script yapmak konusunda tecrübeli çok az nadir kişi var bu ortamda, Türk ortamında böyle birisinin 82nci Alay'da bulunduğunu hatırlatmak isterim, şayet ki bu tarz açısından bir sıkıntı arz edecek durumla karşı karşıya kalırsanız, HyperCharge bildiğini söyleyebilirim, fakat kendisinin yapıp yapmayacağı ona kalmış bir şey, çünkü bu aralar TR_GF ve 82nci Alay'ın yaşanmış olduğu bu talihsiz durum ve 88nci Alay'ın içerisinde hortlatılmaya çalışılan bize karşı düşmanlık gerçekten centilmenliğe yakışmıyor..

Bizler tamamen bu oyunu eğlence ve dayanışma içerisinde oynamak için oynuyoruz, başkalarının zihinsel hastalıklarıyla kendimizi kirletmek gibi bir gayemiz yoktur.

Yasaklama Talebi:
Yasaklanmasını İstediğiniz Oyuncunun Adı: 88th | Flex
Yasaklanmasını İstediğiniz Oyuncunun IDsi: 1778304
Neden Yasaklanmalı?: Belli sebepleri kanıtlarınız kısmında belirteceğim.
Olayın Gerçekleştiği Tarih ve Saat: 30 Aralık 2018 18:30 civarı (30 Dec 18 06:25 tr gf saati bozuk olması nedeniyle gündüz saatine göre yazıldı)
Kanıtlarınız (Ekran Görüntülerini Spoiler İçerisine Koyunuz):

1-  Klanımıza karşı 2 kere hakaret.(Ss Var)
2-  SS'lerde gördüğünüz üzere yapılan küfürler.
3-  3 TR_Gf Admini de bu olaya şahit oldular .(Bulgur,Aeric,Mano)
4-  Kaçak ID ile sunucuya girme, yine sslerde gördüğünüz gibi. Hesabı Flexe veren kişi de bulunmalıdır. kaçak girenin flex olup olmadığı ise Aeric, Bulgur, Mano ve Ensar(eski admin) tarafından TS3'te bizzat Flex kendi ağzı ile itiraf ederek doğrulandı. (İD VE BİLGİLER: 1    1735308    pappa    180    210    31    0,86    30 Dec 18 06:25:02)
5-  kaçak ID ile sunucuya girmek yetmezmiş gibi bir de oyuncuları banlamak.(Ss var)
6-  Admini dikkate almayıp admine değişik cevaplar verip huzur bozma.(Ss var)
Sonuç olarak yapılan ihlaller:
 Diğer oyuncuları rahatsız etmek ve kışkırtmak yasaktır.
 Yöneticilere hakaret yasaktır.
 Yasaklandığınız halde farklı CD-Anahtarları kullanarak sunucuya girmek yasaktır.
 Oynanan elleri geciktirmek yasaktır.
 Dövüşe katılmayıp kenarda izlemek yasaktır.
Görüntüler:
Şikayetçi olduğumuz 88th Flex'in itiraf ettiği ve kullandığı ''pappa'' isimli hesap ile ban attığı an.
https://hizliresim.com/y65W9k

Şikayetçi olduğumuz 88th Flex'in 82nci Alay hakkında ettiği hakaretler ve haksız yere TK attırıldığına dair itirafları.
https://hizliresim.com/MVpQZM

Şikayetçi olduğumuz 88th Flex'in TR_Gf admini olarak uyarmama akabinde sunucu düzenini sağlamama rağmen haksız itirazları.
https://hizliresim.com/7agJ3l
https://hizliresim.com/P1kdyv

Yasak Kaldırma Talebi:
Steam Adresiniz: https://steamcommunity.com/profiles/76561198340128645/, https://steamcommunity.com/profiles/76561198461909679/https://steamcommunity.com/id/PirSultanOfficial/
Yasaklandığınız Karakterin Adı: 82nd_Centre_Cdt_AhmeTweiSS, 82nd_Centre_Cdt_HenryWiko, 82nd_GCExc_Bomb_PiirSultan
Yasaklandığınız IDniz: 1878916, 1878879, 1655392.
Yasaklandığınız Tarih ve Saat: 30 Aralık 2018 18:30 civarı (30 Dec 18 06:25 tr gf saati bozuk olması nedeniyle gündüz saatine göre yazıldı)
Neden Yasaklandınız?: Nedensiz bir şekilde pappa denilen kişi tarafından sunucudan banlandı.
Yasağınız Neden Kaldırılmalı?: 82nci Alay olarak haksız yere ve suç dahi olmaksızın atılan bu banın kaldırılmasını istiyoruz.

Not: 82nci Alay oyuncularını 82nd_NCO_CSjt_Mano olarak temsil etmekteyim ve yazıyı onlar adına yetkilileri yani ben yazıyorum.
Not: 82nci Alay olarak olay çözülene kadar bütün 82nci Alay TR_Groupfighting servere girmeyecektir.
Not: 82nci Alay olarak ''pappa'' denilen kişinin KİM olduğunun araştırılmasını istiyoruz.

Offline Ibrahim Pasha

• Second Lieutenant
  • *
    • View Profile
« Reply #137 on: January 08, 2019, 12:41:54 pm »
Geçmişte olan tavsiyeler tarih raflarında paslandı, ben şu anda tavsiyelerden ziyade şu anda ki bu durumla ilgili bir gelişme bekliyorum o kadar..

Sağlamış olduğun sunucuların parçacıkları içerisinde birden fazla alayın işlemci ile ilgili sorun yaşamış olması ve bu oluşan lag sorunu var, eğer TR_GF ile ilgili ve bağış yapmış olduğun sunucularda daha iyi bir performans bekliyorsan, aktif olmayan toplulukların sunucularını kapatman daha iyi olacaktır.. Hem TR_GF, ve hemde diğer sağlanan sunucuların içerisinde ki performans değişikliğini o zaman daha iyi olduğunu göreceksin, ve memnuniyet daha iyi artacaktır..

Bir diğer tavsiyem, Admin kadrosunu daha iyi genişletmekten ziyade, seçici olarak almak gerekiyor..

Ve Head Admin sadece arkaplanda bu tür angarya içerisinde davranacağına oyun içerisinde de oynamalı diye düşünüyorum, bu en büyük düşüncedir. NWP içerisinde bile böyle bir şey yok, bilmiyorum bilir misiniz NWP yi. Onun dışında script hususunda,

Söz konusu, script yapmak konusunda tecrübeli çok az nadir kişi var bu ortamda, Türk ortamında böyle birisinin 82nci Alay'da bulunduğunu hatırlatmak isterim, şayet ki bu tarz açısından bir sıkıntı arz edecek durumla karşı karşıya kalırsanız, HyperCharge bildiğini söyleyebilirim, fakat kendisinin yapıp yapmayacağı ona kalmış bir şey, çünkü bu aralar TR_GF ve 82nci Alay'ın yaşanmış olduğu bu talihsiz durum ve 88nci Alay'ın içerisinde hortlatılmaya çalışılan bize karşı düşmanlık gerçekten centilmenliğe yakışmıyor..

Bizler tamamen bu oyunu eğlence ve dayanışma içerisinde oynamak için oynuyoruz, başkalarının zihinsel hastalıklarıyla kendimizi kirletmek gibi bir gayemiz yoktur.
Shep duyuruda "Paneli yaptım verdim" yazdım, sen o yazıya "Ben zamanında tavsiye etmiştim terslemiştin" dedin.
Konumuz paneldi panel, şimdi panel dışında her şeyi söyledin, aynı konuyu konuşmuyoruz.

Edit: Ben asıl soruma cevap alamadım tam olarak ne dedin de terslemişim, kesinlikle panelle ilgili birşey demediğine eminim.
Hem "Artık milletin tavsiyesini dikkate alırsınız umarım" diye laf atıp sonra "Onlar tarihin raflarında paslandı" diyemezsin, panelden konu açıldı panelle ilgili diyeceğin bir şey varsa kaçınmadan söyleyeceksin.
Konuyu tamamen alakasız yerlere çekeceğine ona cevap ver.
« Last Edit: January 08, 2019, 01:06:50 pm by Ibrahim Pasha »

Offline karaboga

• Second Lieutenant
  • *
  • the leader of all turks
    • View Profile
  • Nick: sN0w
  • Side: Confederacy
« Reply #138 on: January 08, 2019, 02:18:45 pm »
Not: 82nci Alay olarak olay çözülene kadar bütün 82nci Alay TR_Groupfighting servere girmeyecektir.

Belki de sunucuya girseniz beni görebilirsiniz ama neyse ben angaryaya devam edeyim :p

dipnot: tüm ban, unban talepleri ve yönetici başvuruları hakkında bir açıklama yapacağım.
« Last Edit: January 08, 2019, 02:57:45 pm by Snow123 »

this community literally sucks

Offline karaboga

• Second Lieutenant
  • *
    • View Profile
« Reply #139 on: January 08, 2019, 02:54:43 pm »
başlamadan önce bir not: 1'den fazla yapılan talepler bundan sonra dikkate alınmayacaktır.

Unban taleplerinin neredeyse hepsiyle ilgilendim ve hepsini tek tek yazmaktansa bir çoğunu kaldırdığımı bilmenizi isterim. Kaldırılmayan, haksız olduğumu düşünen ya da unuttuğumu sandığı arkadaşlar var ise bana Steam'den veya bu konu üzerinden yazabilirler.

-82nd klanının Flex hakkında yaptığı şikayete gelecek olursak;
Yaptıkları ban talebi kabul edildi, ayrıca Flex'e keyini veren adminin Metelogia olduğu keşfedilerek kendisi sunucudan ve adminlikten süresiz olarak uzaklaştırıldı.
82nd oyuncularının banları kaldırıldı.

-Kerkenez'in banı kaldırıldı.

Adminlikler;

Brunway - 1540974
Irishman - 1397276
Hemre - 1129560
Adilhan - 1258769 ve 2961618
TherKdul - 1488417
Aurius - 1358338
Alperen - 1682092
Anti - 1432991
Tamerlane - 1175167
BSH - 1433230
Ayubamsu - 1644614

adlı yöneticilerin pasifliklerinden dolayı adminlikleri alınmıştır ileride tekrar başvurabilirler, görevini pek iyi yapamadığını düşündüğümüz adminlere uyarı verilmiştir. Admin başvuruları tekrardan açıktır! (şuan serverda 23 admin var.)
« Last Edit: January 08, 2019, 05:52:43 pm by Snow123 »

Offline BraveES

• Volunteer
  • *
    • View Profile
  • Nick: SALAMUN ALEKE
  • Side: Neutral
« Reply #140 on: January 08, 2019, 03:20:32 pm »
Oyuncu Adınız:32ndBL_Sgt_Brave
Steam Adresiniz:www.steamcommunity.com/id/redlineaski
Yaşınız:18
Mensubu Olduğunuz Alay:32nd Black Legion
Neden Yönetici Olmalısınız?:Objektif ve adaletli olduğumu düşündüğüm için istiyorum
Yönetici Tecrübeleriniz:Özel TR GF maçı, PW'de yöneticilik
Referans:Mordeviesta , Leon
Guid:1329297
« Last Edit: January 08, 2019, 03:41:16 pm by BraveES »

Offline Giles

• Captain
  • *
  • Turco Officer
    • View Profile
  • Nick: 98e_Col_Giles
« Reply #141 on: January 08, 2019, 03:33:45 pm »
Oyuncu Adınız: Giles
Steam Adresiniz: https://steamcommunity.com/profiles/76561198156190219/
Yaşınız:20
Mensubu Olduğunuz Alay: 6th
Neden Yönetici Olmalısınız?:Sürekli olarak Tr_Groupfighting oyuncusuyum ve aktif admin eksikliğinin olduğunu düşünüyorum.Bu eksiği doldurabileceğimi düşünüyorum.
Yönetici Tecrübeleriniz:Belli bir süredir alay yönettiğim için bütün adminlik komutlarını biliyorum.
Referans:Kendim

Hort

Offline karaboga

• Second Lieutenant
  • *
    • View Profile
« Reply #142 on: January 08, 2019, 03:42:41 pm »
Oyuncu Adınız:32ndBL_Sgt_Brave
Steam Adresiniz:www.steamcommunity.com/id/redlineaski
Yaşınız:18
Mensubu Olduğunuz Alay:32nd Black Legion
Neden Yönetici Olmalısınız?:Objektif ve adaletli olduğumu düşündüğüm için istiyorum
Yönetici Tecrübeleriniz:Özel TR GF maçı, PW'de yöneticilik
Referans:Mordeviesta , Leon
Guid:1329297

Oyuncu Adınız: Giles
Steam Adresiniz: https://steamcommunity.com/profiles/76561198156190219/
Yaşınız:20
Mensubu Olduğunuz Alay: 6th
Neden Yönetici Olmalısınız?:Sürekli olarak Tr_Groupfighting oyuncusuyum ve aktif admin eksikliğinin olduğunu düşünüyorum.Bu eksiği doldurabileceğimi düşünüyorum.
Yönetici Tecrübeleriniz:Belli bir süredir alay yönettiğim için bütün adminlik komutlarını biliyorum.
Referans:Kendim

Hort

Kabul edildiniz.

Offline KatilCivciv

• Volunteer
  • *
    • View Profile
« Reply #143 on: January 08, 2019, 03:57:52 pm »
7/24 açığım aktif olmadığım zaman yok her yerde her zaman ben varım  admin olmak istiorm
« Last Edit: January 08, 2019, 04:01:35 pm by KatilCivciv »

Offline General Shepherd

• Lieutenant Colonel
  • *
    • View Profile
    • 82nd Regiment
« Reply #144 on: January 08, 2019, 04:05:36 pm »

Shep duyuruda "Paneli yaptım verdim" yazdım, sen o yazıya "Ben zamanında tavsiye etmiştim terslemiştin" dedin.
Konumuz paneldi panel, şimdi panel dışında her şeyi söyledin, aynı konuyu konuşmuyoruz.

Edit: Ben asıl soruma cevap alamadım tam olarak ne dedin de terslemişim, kesinlikle panelle ilgili birşey demediğine eminim.
Hem "Artık milletin tavsiyesini dikkate alırsınız umarım" diye laf atıp sonra "Onlar tarihin raflarında paslandı" diyemezsin, panelden konu açıldı panelle ilgili diyeceğin bir şey varsa kaçınmadan söyleyeceksin.

Panel ile ilgili bir şey söylemiştim, ve doğrudur hatırlamıyor olabilirsin insanlık hali, fakat hatırlatmış oldum. Ayrıca senden ricam yukarıda yazılanları daha iyi okur ve anlarsan neler söylemeye çalıştığımı daha iyi anlayabilirsin.

başlamadan önce bir not: 1'den fazla yapılan talepler bundan sonra dikkate alınmayacaktır.

Unban taleplerinin neredeyse hepsiyle ilgilendim ve hepsini tek tek yazmaktansa bir çoğunu kaldırdığımı bilmenizi isterim. Kaldırılmayan, haksız olduğumu düşünen ya da unuttuğumu sandığı arkadaşlar var ise bana Steam'den veya bu konu üzerinden yazabilirler.

Yaptıkları ban talebi kabul edildi, ayrıca Flex'e keyini veren adminin Metelogia olduğu keşfedilerek kendisi sunucudan ve adminlikten süresiz olarak uzaklaştırıldı.

Adminlikler;

Brunway - 1540974
Irishman - 1397276
Hemre - 1129560
TherKdul - 1488417
Aurius - 1358338
Alperen - 1682092
Anti - 1432991
Tamerlane - 1175167
BSH - 1433230
Ayubamsu - 1644614

adlı yöneticilerin pasifliklerinden dolayı adminlikleri alınmıştır ileride tekrar başvurabilirler, görevini pek iyi yapamadığını düşündüğümüz adminlere uyarı verilmiştir. Admin başvuruları tekrardan açıktır! (şuan serverda 23 admin var.)

Peki ya Flex? Flex ile ilgili bir yaptırım yapılmadı mı?

Offline karaboga

• Second Lieutenant
  • *
    • View Profile
« Reply #145 on: January 08, 2019, 04:07:02 pm »

Panel ile ilgili bir şey söylemiştim, ve doğrudur hatırlamıyor olabilirsin insanlık hali, fakat hatırlatmış oldum. Ayrıca senden ricam yukarıda yazılanları daha iyi okur ve anlarsan neler söylemeye çalıştığımı daha iyi anlayabilirsin.

Adminlikler;

Brunway - 1540974
Irishman - 1397276
Hemre - 1129560
TherKdul - 1488417
Aurius - 1358338
Alperen - 1682092
Anti - 1432991
Tamerlane - 1175167
BSH - 1433230
Ayubamsu - 1644614

Peki ya Flex? Flex ile ilgili bir yaptırım yapılmadı mı?

banlı zaten?

Offline General Shepherd

• Lieutenant Colonel
  • *
    • View Profile
    • 82nd Regiment
« Reply #146 on: January 08, 2019, 04:23:19 pm »

banlı zaten?

Tamamdır, gerekli kişileri cezalandırdığınız için Teşekkür ederim.  Umarım bu hareket, 88nci Alay'ın içerisinde ki yönetime bir çeşit mesaj niteliğinde olmuştur. Bu oyunu eğlence için oynadıklarını öğrenmeyenler, bu hareketle öğrenmiş olurlar..

Offline karaboga

• Second Lieutenant
  • *
    • View Profile
« Reply #147 on: January 08, 2019, 04:31:20 pm »

banlı zaten?

Tamamdır, gerekli kişileri cezalandırdığınız için Teşekkür ederim.  Umarım bu hareket, 88nci Alay'ın içerisinde ki yönetime bir çeşit mesaj niteliğinde olmuştur. Bu oyunu eğlence için oynadıklarını öğrenmeyenler, bu hareketle öğrenmiş olurlar..

konuda tartışma yaratacak cümleler kurmayınız.
« Last Edit: January 08, 2019, 04:47:27 pm by Snow123 »

Offline MarjioviçR

• Captain
  • *
  • freedoms simp
    • View Profile
  • Nick: MotoBvock MaimLockXD
« Reply #148 on: January 08, 2019, 04:45:40 pm »

banlı zaten?

????????????????? ne alaka aq

Offline Ibrahim Pasha

• Second Lieutenant
  • *
    • View Profile
« Reply #149 on: January 08, 2019, 04:57:22 pm »
İlgili cevabı sana önceden özelden de forumdan da defalarca verdim.
Cevaplardan bir örnek;
https://forums.taleworlds.com/index.php/topic,372361.msg8971313/topicseen.html#msg8971313
Ayrıca ek olarak X sunucusunun kullanılmadığını düşünüyorsanız PM atarsınız loglardan kullanılıp kullanılmadığına bakar ona göre kapatırız.

Bunu da önceden cevapladık, özet geçmek gerekirse adaletsizlik olmaması için her alaydan yönetici alarak eşit dağıtmaya çalışıyorduk ve yönetici herhangi bir hatasında foruma şikayet edilebileceği için admin kadrosunu 5-10 kişiyle kısıtlamadık.
Ayrıca EU_GF'de şuan 33 civarı yönetici var, biz bu sayının zaten çok altındayız, bundan sonra ben pasif olduğumdan Deli ve sN0w admin alımlarıyla ilgileneceği için istedikleri gibi yapabilirler.

Ve Head Admin sadece arkaplanda bu tür angarya içerisinde davranacağına oyun içerisinde de oynamalı diye düşünüyorum, bu en büyük düşüncedir. NWP içerisinde bile böyle bir şey yok, bilmiyorum bilir misiniz NWP yi.
Tam aksine oyun içersinde asayişi sağlamayı normal admin de yapabilir, ama normal admin forumdan admin başvurularına veya ban/unban taleplerine cevap veremez.
Forum diye angarya dediğin iş bence daha önemli, son karar yeri olmak zordur Alay liderleri bunu bilir.
Benim düşüncem Head Admin öncelikle diğer adminlerin yapamayacağı bu forumdaki kararları vermeli ondan sonra zamanı varsa oyun içine bakabilir, zaten oyun içinde sıkıntı çıkarsa yine foruma şikayet olarak dönüp Head Admine geliyor.
Ayrıca sn0wun sunucuya girmediğini de zannetmiyorum leaderboarda bakarsak 3200 kill yapmış, girmeyen adam o kadar kill de kasamaz.

Panel ile ilgili bir şey söylemiştim, ve doğrudur hatırlamıyor olabilirsin insanlık hali, fakat hatırlatmış oldum.
Bence de söylemedin ama öyle olsun.

konuda tartışma yaratacak cümleler kurmayınız.